با فرمان رئیس جمهور:

۳ طرح بزرگ معدنی و یك طرح صنعتی به بهره برداری رسید

۳ طرح بزرگ معدنی و یك طرح صنعتی به بهره برداری رسید

به گزارش لیدی شال بامداد امروز (پنجشنبه) به دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت چهار طرح صنعتی، معدنی و تجاری در تداوم افتتاح های دولت تدبیر و امید در استان های هرمزگان، کرمان و مازندران مورد بهره برداری قرار گرفت که با راه اندازی این طرح ها زمینه اشتغال برای ۱۳۶۰ نفر فراهم گردید.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، این طرح ها شامل سه طرح در حوزه صنایع معدنی در استان های هرمزگان و کرمان و طرح پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در استان مازندران است. بهره برداری از فاز اول مجتمع گندله سازی مادکوش بندرعباس در استان هرمزگان، بهره برداری از واحد گندله سازی شماره ۱ گهرزمین سیرجان (پروژه پنج میلیون تنی گندله سازی) در استان کرمان و بهره برداری از اسکله شماره ۵ بندر منطقه ویژه صنایع انرژی بر بندر پارسیان جنوب و همینطور طرح پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در استان مازندران، طرح هایی است که با مشارکت بخش خصوصی، شبه دولتی و دولتی در استان های هرمزگان، کرمان و مازندران، بامداد امروز (پنجشنبه) با دستور ویدیوکنفرانسی رئیس جمهور و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح و به بهره برداری رسیده است.
فاز اول مجتمع گندله سازی مادکوش در بندرعباس (منطقه ویژه خلیج فارس) با سرمایه گذاری بیشتر از ۲۳۲۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی مورد افتتاح قرار گرفت. با راه اندازی این طرح که ظرفیت تولید گندله سنگ آهن به میزان ۲.۵ میلیون تن در سال را دارد، زمینه اشتغال برای ۳۶۰ نفر فراهم گردید. این طرح قابلیت ارتقاء تولید با خط موجود خود به ۳.۴ میلیون تن در سال را هم داراست.
افتتاح واحد گندله سازی شماره ۱شرکت گهرزمین در سیرجان استان کرمان هم که ظرفیت تولید پنج میلیون تن گندله آهن در سال را دارد، از دیگر برنامه های بعره برداری امروز بوده است. جهت راه اندازی این طرح بیشتر از ۳۸۳۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط شرکت گهرزمین انجام شده و زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر را فراهم آورده است.

افزایش ۱۴ درصدی ظرفیت گندله سازی
افتتاح دو طرح گندله سازی شرکتهای مادکوش و سنگ آهن گهرزمین مجموعاً با ظرفیت سالیانه ۷.۵ میلیون تن باعث افزایش حدود ۱۴ درصدی ظرفیت در صنعت یاد شده خواهد شد و تکمیل زنجیره ارزش صنعت فولاد، تأمین مواداولیه مورد نیاز صنایع پایین دستی (تولید آهن اسفنجی) و اشتغال زایی در منطقه را هم به همراه خواهد داشت.
همینطور امروز، اسکله شماره ۵ بندر منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان جنوب در استان هرمزگان (بندر پارسیان) با سرمایه گذاری بالغ بر ۵۹ میلیون یورو (برای راه اندازی اسکله ۵، موج شکن و لای روبی) و اشتغال زایی ۲۰۰ نفر هم مورد افتتاح قرار گرفت. کارفرمایان این طرح، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و شرکت توسعه صنایع انرژی بر پارسیان است.
این اسکله به منظور تسهیل واردات و صادرات کالا و محصولات در منطقه بندر پارسیان با ظرفیت نهایی تخلیه و بارگیری ۴۰.۸ میلیون تن در سال طراحی شده است که فاز اول این بندر با ظرفیت تخلیه و بارگیری ۱۱.۶ میلیون تن در سال به بهره برداری خواهد رسید. تناژ کشتی های قابل پهلوگیری در این اسکله، ۳۰ هزار تن و ۷۰ هزار تن است که هم اکنون کشتی های تا ۳۰ هزار تن، مجاز به پهلوگیری در آن هستند.
شایان ذکر است که میزان بومی سازی تجهیزات این اسکله ۱۰۰ درصد است که در کنار این بندر، سیلوهای شرکت آلومینیوم جنوب هم راه اندازی شده است.

افتتاح پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در جویبار
افتتاح پایانه صادراتی محصولات کشاورزی روماک گسترپارس با سرمایه گذاری بخش خصوصی در جویبار مازندران هم دیگر برنامه های بهره برداری امروز بوده است. این طرح در جهت بسته بندی و صادرات محصولات کشاورزی با ظرفیت بسته بندی و صادرات ۳۶۴ هزار تن در سال راه اندازی شده و زمینه اشتغال ۳۰۰ نفر را فراهم آورده است. جهت راه اندازی این طرح بیشتر از ۷۲۰۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی هزینه شده است.


آغاز عملیات اجرایی دو پروژه پتروشیمی GTX
امروز همینطور عملیات اجرایی دو پروژه پتروشیمی در زمینه GTX تولید متانول و زنجیره پایین دست پلی الفین در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان شروع شد. این دو طرح با مشارکت ۱۰۰ درصدی بخش خصوصی تا سال ۱۴۰۳ راه اندازی و افتتاح خواهند شد. اشتغال مستقیم این دو طرح در مجموع ۶۲۴ نفر و اشتغال غیرمستقیم آنها در مجموع تا ۳۰۰۰ نفر خواهد بود.
طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، به قول سعید زرندی- معاون طرح و برنامه وزارت صمت- با آغاز به کار این تعداد طرح در مجموع ۱۳۶۰ شغل برای کشور ایجاد می شود. جهت راه اندازی این طرح ها در مجموع ۸۵۲۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری (ارزی و ریالی) انجام شده است. با آغاز به کار این چهار طرح، علاوه بر توسعه صنعتی، اشتغال پایدار هم در این مناطق ایجاد خواهد شد.


منبع:

1399/11/30
21:23:59
0.0 / 5
1201
تگهای خبر: اقتصادی , تجارت , تجاری , خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal