در گفت وگو با لیدی شال مطرح شد

كاهش ارزبری میزهای ساخت داخل به ۱ و دو دهم میلیارد یورو تا حالا

كاهش ارزبری میزهای ساخت داخل به ۱ و دو دهم میلیارد یورو تا حالا

لیدی شال: رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با بیان اینکه برگزاری میزهای ساخت داخل تا حالا منجر به یک میلیارد و 200 میلیون یورو کاهش ارزبری شده، از تولیدکنندگان خواست که جهت استفاده از قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور، اطلاعات خودرا در سامانه توانیران ثبت کنند.


سید محمد مهدی هادوی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: تا حالا ۱۴ میز ساخت داخل برگزار و منجر به کاهش ارزبری یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو شده است.
بگفته وی در سال ۱۳۹۸ سه میز ساخت داخل در حوزه خودرو، هر کدام به ارزش ۸۵، ۹۱ و ۹۹ میلیون یورو برگزار شده است. در صنعت تجهیزات مخابرات، برق و الکترونیک نیز دو میز با کاهش ارزبری ۶۲ و ۲۴ میلیون یورو در قالب قرارداد و ۱۴ و ۱۸ میلیون یورو هم در قابل تفاهم نامه اجرا شده است. همین طور سه میز در صنعت پتروشیمی منجر به ۳۲ و ۵۱ میلیون یورو کاهش ارزبری در قالب قرارداد و ۶۰ میلون یورو کاهش ارزبری در قالب تفاهم نامه شده است. میزهای ساخت داخل در صنعت مس و فولاد نیز ۳۳ میلیون یورو کاهش ارزبری در قالب قرارداد و ۴۱۰ میلیون یورو در قالب تفاهم نامه برگزار شده است.
این مقام مسئول درباره میزهای ساخت داخل برگزار شده امسال نیز اظهار داشت: امسال میزهای ساخت داخل منجر به کاهش ارزبری ۶۰ میلیون یورویی در صنعت پتروشیمی، ۸۰ میلیون یورو در بخش پالایشگاه ها، ۶۰ میلیون یورو در صنعت خودرو شده یک میز دیگر با ارزش ۶۳ میلیون یورو آماده برگزاری در صنعت لوازم خانگی است.
بدین سبب بگفته رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صمت، نتیجه برگزاری میزهای ساخت داخل در سال قبل ۴۷۷ میلیون یورو کاهش ارزبری در قالب قرارداد، ۵۰۲ میلیون یورو در قالب تفاهم نامه و امسال هم ۲۶۳ میلیون یورو در قالب قرارداد بوده است و همچنان بخش فولاد و مس بیشترین سهم از کاهش ارزبری را به خود اختصاص داده اند.
تولیدکنندگان اطلاعات خودرا به روز کنند
ایشان سپس با اشاره به برگزاری جلساتی در رابطه با قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و پشتیبانی از کالای ایرانی با انجمن ها، اشاره کرد: تولید کنندگان باید اطلاعات خودرا در سامانه توانیران به روز کنند چونکه مبنای مدیریت واردات در قانون حداکثر، اطلاعاتی است که در این سامانه وجود دارد. بدین سبب شرکت هایی که درخواست کمک دارند تا کالاهایی که در داخل تولید می شود، خرید خارج نشود، حتما اطلاعات تولیدی خودرا در سامانه توانیران به روز کنند.
گفتنی است که سال قبل برگزاری ۱۰ میز داخلی سازی منجر به ۹۷۹ میلیون یورو کاهش ارزبری شد. البته این ۱۰ میز به همراه پروژه داخلی سازی تولید لوله فلزی از تختال فولاد، بیش از ۲۲۲ قطعه و تجهیز، داخلی سازی شده و یک میلیارد و ۲۳۰ میلیون یورو صرفه جویی ارزی حاصل شده است. بطور کلی وزارت صنعت، معدن و تجارت امسال برای داخلی سازی ۳.۲ میلیارد دلار از قطعات و تجهیزات وارداتی مورد نیاز حوزه صنعت برنامه ریزی نموده است.
قانون "حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و پشتیبانی از کالای ایرانی" که در سال ۱۳۹۱، در جهت پشتیبانی از کالای داخلی و افزایش توان تولید کنندگان تصویب تصویب و ابلاغ گردیده بود، در سال ۱۳۹۸ در مجلس اصلاح گردید. این قانون می گوید که کننده کار و محل رجوع کار باید ایرانی باشد، اما اگر شرکتی ایرانی – خارجی بود یعنی ۵۱ درصد ایرانی و ۴۹ درصد خارجی باید هیئت نظارت بر قانون آنرا تایید کند و اگر سهم طرف خارجی بیش از ۴۹ درصد بود، علاوه بر تایید هیات نظارت باید نظر مثبت شورای اقتصاد نیز کسب شود.
منبع:

1399/11/24
18:57:44
0.0 / 5
1765
تگهای خبر: تجارت , خدمات , طلا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal