سفیر روسیه در ایران:

تحریم ها ضد ایران غیرقانونی می باشد

تحریم ها ضد ایران غیرقانونی می باشد

به گزارش لیدی شال سفیر روسیه در ایران با اشاره به اینکه تحریم ها ضد ایران یک جانبه و غیرقانونی می باشد، اظهار داشت: اراده دو کشور روسیه و ایران برخلاف این تحریم ها بر ادامه همکاریهای ثمربخش است.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، آواز بیک عبدالرزاق اف سفیر قرقیزستان در ایران امروز در همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا که با حضور مقامات و فعالان بخش خصوصی و سفرای کشورهای عضو اوراسیا در مرکز همایش های بین المللی رایزن تهران شروع شده، عنوان کرد: ۱۴ ماه پیش توافق نامه ای بین ایران و اوراسیا اجرایی شد که باید اعتراف نماییم مهم ترین دستاورد این توافق نامه همان فرایند شروع کار بود. البته بروز مشکلاتی همچون شیوع کرونا سبب شد که حجم مبادلات کاهش پیدا کند. در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل حجم تجارت بین ایران و قرقیزستان نصف شد که البته تراز به نفع ایران است.
وی اضافه کرد: با رفع مشکلات در ارتباط با کرونا امیدواریم که شرایط مرزی و گمرکی و حمل و نقل به حالت عادی برگردد.
سفیر قرقیزستان در ایران تصریح کرد: یکسان سازی استانداردهای گمرکی، فنی، صنعتی و … باید در دستور کار قرار گیرد. مثل سایر مناطق آزاد اقتصادی دنیا باید یک لیست واحد بازرگانی که آمادگی مبادله را داشته باشد به ثبت برسانیم. از اتاق های بازرگانی ایران و قرقیزستان می خواهم که این لیست مشترک را تهیه کنند تا مبادلات تهاتری صورت گیرد.
استقبال ارمنستان از تهاتر کالا با ایران
در ادامه رودیک یارالیان سفیر ارمنستان در ایران در ادامه این نشست با اشاره به اینکه منافع متفاوت و همجوار بین ایران و ارمنستان باعث پیوند دو کشور شده است، عنوان کرد: الان ما شاهد چشم انداز واقع بینانه در امر گسترش تجاری اتحادیه اوراسیا و دستیابی به مناطق آزاد مربوط با ایران هستیم.
وی اضافه کرد: اهمیت این مورد در عقد توافقنامه به وضوح منعکس شده و برای ارمنستان بعنوان یکی از اعضای اتحادیه بسیار مهم می باشد چون که ما با ایران مرز زمینی مشترک هم داریم و باید از این فرصت و ظرفیت های ترانزیتی ارمنستان استفاده گردد.
یارالیان خاطرنشان کرد: در جهت ایجاد مناطق آزاد برای تجارت آزاد، ارمنستان لیستی از کالاها را تهیه کرده که در صورت قبول تعرفه ترجیحی روی آنها، می توان این کالاها را با ایران تهاتر کرد همچون این کالاها می توان به گوشت، ابزارآلات طلاسازی، نوشیدنی های گازدار و … اشاره نمود.
تحریم ها ضد ایران غیرقانونی است
لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران هم در این جلسه اظهار داشت: باآنکه تحریم ها و شیوع کرونا مشکل زا بود اما حجم تبادل کالا بین ایران و روسیه افزایش یافته است؛ الان هم نماینده بازرگانی روسیه در این همایش شرکت کرده تا سوالات تجار ایرانی را پاسخ دهد.
وی اضافه کرد: تحریم ها ضد ایران یک جانبه وغیرقانونی است و تاثیر منفی دارد ولی طبق مذاکرات بین آقای ظریف و آقای لاوروف، وزرای خارجه دو کشور، برخلاف این تحریم ها اراده دو کشور بر ادامه همکاری ثمربخش است.
وی تصریح کرد: با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید آمریکا باید در مورد تحریم ها ضد ایران تجدید نظر شود.
برای تجارت آزاد باید نهادسازی صورت گیرد
در ادامه این نشست سیدجلال الدین علوی مدیرکل دفتر همکاریهای اقتصادی چند جانبه و بین المللی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه ما از سیستم تهاتر حمایت می نماییم، اظهار داشت: هر موافقت نامه ای احتیاج به نهادسازی دارد؛ موافقت نامه بین ایران و اوراسیا نیازمند این نهادسازی است و باید مکانیزم هایی را پیشبینی نماییم تا بتوانیم از مباحثی همچون سیستم تهاتر، تسهیلات گمرکی، بانکی و مالی، استاندارد، بازرسی های پیش از حمل و… و. استفاده نماییم.
وی اضافه کرد: باآنکه ما عضو WTO نیستیم اما برای تعامل با اوراسیا باید مباحثی که در WTO پیشبینی شده را بپذیریم.
علوی خاطرنشان کرد: جذابیت بازار ایران برای اوراسیا مشخص است اما نکته دیگری که وجود دارد این است که ایران می تواند دروازه ورود به منطقه اکو، اقیانوس هند و … هم باشد.
وی تصریح کرد: یکی از نهادسازی ها در تجارت آزاد تعریف کریدور تجاری است.منبع:

1399/11/08
14:58:57
0.0 / 5
1401
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal