رئیس اداره سیاست های اقتصادی وزارت خارجه:

باید اقتصاد ایران را تحریم ناپذیر نماییم

باید اقتصاد ایران را تحریم ناپذیر نماییم

یک مقام مسئول اظهار داشت: کلید اصلی تحریم ناپذیر کردن مبادلات بانکی و مالی این است که امکان شناسایی آنها از طرف آمریکا و متحدینش را کاهش دهیم.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، علی فکری، رئیس اداره سیاست ها و برنامه های اقتصادی وزارت امور خارجه در نشست مبادلات مالی تحریم ناپذیر اظهار داشت: کشور تحریم کننده محاسبه هزینه- فایده کشورهای طرف مقابل را تغییر می دهد؛ تا جایی که طرف های مقابل از مبادله منصرف شوند و یا اینکه با هزینه های جدید تحمیل شده مجدداً محاسبه نمایند.
وی با اعلان اینکه کشور تحریم کننده ساز و کار مالی کشورهای همسایه کشور هدف را تحت کنترل در می آورد، اضافه کرد: شناسایی مبادلات تجاری باید در اولویت قرار گیرد؛ چونکه هدف عمده تحریم کنندگان است؛ اما بعد عبور از مرحله شناسایی، تعریف مشوق و یا تنبیه حائز اهمیت به شمار می رود؛ به این معنا که هر چقدر معاملات، بزرگ تر و دولتی بوده، تأثیر پذیری از تحریم بیشتر بوده است.
فکری افزود: در این میان هرچه متولی این مبادلات بخش خصوصی بوده، کمتر تحت تأثیر تحریم بوده است؛ بدین سبب می توان گفت کلید اصلی تحریم ناپذیر کردن مبادلات بانکی و مالی با کشورهای همسایه و منطقه، این است که امکان شناسایی آنها از طرف آمریکا و متحدینش را کاهش دهیم.
وی مهم ترین مشکل کشور را، ناهماهنگی بین اقتصاد و سیاست دانست و با اعلان اینکه سیاست خارجی دو طرف دارد، اظهار داشت: لزوم اراده و خواست ما به مفهوم خواست طرف مقابل نیست؛ این در حالیست که واقعیت سیاست خارجی را در حوزه پولی و بانکی را ندیده ایم.
رئیس اداره سیاست ها و برنامه های اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: زمانی که آمریکا و غرب مستقیماً رو در روی ایران و به دنبال تهدید موجودیت ایران هستند، حوزه پولی و بانکی ایران خیلی دارد مقاومت می کند که تحریم ها اختتام پذیرد.
فکری معتقد می باشد اختتام تحریم ها به خواست ایران ربطی ندارد و در اختیار ما نیست؛ این در حالیست که وقتی سیاست دو طرف دارد، مهم ترین راهکار این است که واقعیت ها را بشناسیم و بخش اقتصادی قانع شود که ناگزیر به مواجهه دائمی با تحریم هستیم.

1399/10/23
20:13:17
0.0 / 5
1274
تگهای خبر: اقتصادی , تجاری , خصوصی , دولتی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal