وزیر صمت:

واردات و صادرات تهاتری كالا كلید خورد

واردات و صادرات تهاتری كالا كلید خورد

به گزارش لیدی شال وزیر صمت اظهار داشت: بر مبنای مصوبه جدید دولت، صادركنندگان می توانند برای رفع تعهدات خود با یك واردكننده یا یك تأمین كننده كالا تهاتر از امروز برای واردات كالا اقدام نمایند.به گزارش لیدی شال به نقل از صدا و سیما، علیرضا رزم حسینی بعد از نشست هماهنگی با مسؤلان بانک مرکزی و گمرک برای سرعت بخشی به روند ترخیص کالاهای انباشت شده در گمرک ابراز کرد: امکان واردات کالا از محل ارز متقاضی هم مهیا شد. همه گمرکات کشور موظف شدند از فردا بامداد (دوشنبه) به ترخیص کالاهای وارداتی از محل ارز متقاضی یا ارزهای صادراتی اقدام نمایند.
وی اظهار داشت: به جز متقاضیان دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، امکان ترخیص کالا از همه گمرک های کشور برای واردکنندگانی که خودشان می توانند ارز مورد نیازشان را تأمین کنند، مهیا شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره پیگیری کالاهای ترخیص شده و رسیدن آنها به دست مصرف کننده نهایی هم اظهار داشت: سامانه هایی همچون بازارگاه با این هدف راه اندازی شده اند و چنانچه مشکلی در اینباره است باید مسؤلان وزارت کشاوزی پاسخگو باشند و ما فقط تأمین کننده کالا هستیم.
وی تاکید کرد: اجرای این مصوبه خیلی از مشکلات فعلی، همچون انباشت کالاهای اساسی مانند روغن و برنج در گمرکات کشور را رفع می کند و سرعت صادرات را زیاد می کند.
۴ میلیون تن کالای اساسی آماده ترخیص از گمرک های کشور است
در ادامه مهدی میراشرفی از انباشت ۴ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور اطلاع داد و اظهار داشت: حدود ۸۰۰ هزار تن هم در لنگرگاه منتظر تخلیه هستند.
وی ابراز کرد: با مصوبه اخیر دولت، کالاهای انباشت شده در گمرک های کشور می تواند به سرعت ترخیص و روانه بازار شود.
رئیس کل گمرک کشور با تاکید بر اینکه گمرکات کشور موظف شدند از دوشنبه همه کالاها، به خصوص کالاهای اساسی و موارد اولیه تولید را از محل ارز متقاضی و واردات در مقابل صادرات بدون دریافت کد رهگیری ترخیص کنند اظهار داشت: فرق اصلی این مصوبه با مصوبه های قبلی در حذف اجبار گمرک به دریافت کد رهگیری برای ترخیص کالاهاست.
وی اضافه کرد: این مورد می تواند به شدت رسوب کالا در گمرک را کاهش و سرعت مبادلات تجاری کشور را افزایش دهد و اگر این مصوبه همچون برخی مصوبات قبلی در اجرا گرفتار تغییرات نشود، حجم بالایی از کالاهای رسوب شده در گمرک، سریع ترخیص خواهند شد.
میراشرفی با بیان اینکه مدت زمان ترخیص کالا از زمانی که مجوزهای لازم به گمرک تحویل می شود کمتر از ۳ روز است، درباره فاسد شدن برخی کالاهای خوراکی به دلیل ماندگاری در گمرکات کشور هم اظهار داشت: هیچ کالایی بدون دریافت مجوزهای بهداشتی و استاندارد از گمرک ترخیص نخواهد شد.
رئیس کل گمرک کشور همینطور اظهار داشت: مصوبه جدید دولت درباره آزاد شدن واردات از محل صادرات کمک می نماید کالاهای خوراکی و فاسدشدنی بتوانند پیش از انقضای مجوزهای اخذشده از نهادهای مسئول همچون وزارت بهداشت و سازمان استاندارد، ترخیص شوند.


منبع:

1399/08/14
15:06:17
5.0 / 5
1871
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal