از سوی سازمان امور مالیاتی

مالیات خریداران سكه در سال 98

مالیات خریداران سكه در سال 98

رئیس كل سازمان امور مالیاتی با ابلاغ بخشنامه ای، نحوه دریافت مالیات از خریداران سكه در سال ۹۸ را تعیین كرد.


به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، امید علی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور نحوه دریافت مالیات از خریداران سکه در سال ۹۸ را تعیین کرد.
در متن این بخشنامه آمده است: با عنایت به مفاد مواد (۱) و (۹۳) قانون مالیات های اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۴/۳۱ و بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده (۱۰۰) قانون مذکور و به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات عملکرد سال ۱۳۹۸ دریافت کنندگان سکه تمام بهار آزادی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مقرر می دارد:
۱- مشمولین مالیات مقطوع و تکالیف آنها
۱-۱- تمامی اشخاص حقیقی خریدار سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در سال ۱۳۹۸ به دریافت حداکثر (۱۸۵) قطعه سکه اقدام نموده مشمول مالیات مقطوع مبحث این دستور العمل می باشند.
این گروه از خریداران سکه از نگهداری اسناد و مدارک مبحث قانون صدرالاشاره و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می باشد. بدیهی است با استناد قسمت اخیر تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات های مستقیم اصلاحیه ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ مالیات اشخاص مبحث این بند که اظهار نامه مالیاتی خویش را در موعد مقرر تسلیم نمایند بر مبنای رسیدگی به اسناد و مدارک عرضه شده تعیین خواهد شد.
۱-۲- مهلت پرداخت مالیات مبحث این دستورالعمل حداکثر تا آخر مردادماه سال ۱۳۹۹ می باشد خریداران مذکور مکلفند با رفتن به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی http: //tax.gov.ir نسبت به پرداخت مطالبات متعلق به شرح بند (۲) این دستورالعمل اقدام نمایند. پرداخت مالیات پس از سررسید تعیین شده باعث تعلق جریمه دیرکرد مبحث ماده ۱۹۰ قانون مالیات های مستقیم خواهد شد.
میزان مالیات مقطوع قابل پرداخت اشخاص حقیقی دریافت کننده سکه بر مبنای تعداد سکه تحویلی طی سال ۱۳۹۸ به شرح زیر است:
۲-۱- تا ۱۰ سکه مشمول مالیات نمی باشد
۲-۲- نسبت به مازاد ۱۰ سکه تا ۳۰ که به ازای هر قطعه سکه ۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع
۲-۳- نسبت به مازاد ۳۰ سکه تا ۵۰ عدد سکه به ازای هر قطعه سکه ۵.۲۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع
۲-۴- نسبت به مازاد ۵۰ قطعه سکه تا ۱۸۵ عدد سکه به ازای هر قطعه سکه ۶.۵۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع ۳- سایر موارد
۳-۱- در مورد اشخاصی که امکان پرداخت مالیات مقطوع مبحث این دستورالعمل را به صورت کامل تا آخر مردادماه سال ۱۳۹۹ ندارند، مالیات مقطوع تعیین شده حداکثر چهار ماه به صورت مساوی تقسیط می شود.
۳-۲- اشخاصی که در سال ۱۳۹۸ نسبت به دریافت بیشتر از (۱۸۵) قطعه سکه از بانک مرکزی اقدام نموده و همینطور صاحبان مشاغلی که حسب سوابق پرونده با مجوز صادره از جانب مراجع ذیربط به شغل در رابطه با خرید و فروش سکه اشتغال دارند مشمول این دستورالعمل نبوده و مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر آخر مردادماه ۱۳۹۹ می باشند.
۳-۳- از آنجائیکه مطابق حکم تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۴/۳۱ مالیات مقطوع تعیین شده مطابق بند (۲) این دستورالعمل در صورت عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر، قطعی و وفق مقررات قابل وصول می باشد بنابراین اوراق قطعی تمامی مشمولین مبحث بند (۱) این دستورالعمل، یک ماه بعد از سررسید پرداخت مالیات صادر و به مودیان ذیربط ابلاغ خواهد گردید.
۳-۴- آن دسته از مشمولین این دستورالعمل که به مالیات قطعی شده اعتراض داشته باشند اعتراض آنها برابر مقررات در هیأت حل اختلاف مالیاتی مبحث تبصره یک ماده (۲۱۶) قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ قابل رسیدگی خواهد بود.


منبع:

1399/05/24
18:07:08
5.0 / 5
2698
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal