شورای رقابت اعلام كرد:

اساسنامه نخستین نهاد تنظیم گر قانونی كشور در بخش برق، در شرف تصویب

اساسنامه نخستین نهاد تنظیم گر قانونی كشور در بخش برق، در شرف تصویب

به گزارش لیدی شال شورای رقابت اعلام نمود: اساسنامه نخستین نهاد تنظیم گر قانونی كشور در بخش برق در شرف تصویب است.


به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، شورای رقابت با برگزاری جلسات متوالی با صاحب نظران حوزه برق، پیشنهاد تاسیس نهاد تنظیم گر بخش برق را به هیئت وزیران ارسال كرد. با تصویب اساسنامه نهاد تنظیم گر، تمامی بنگاه های فعال در این حوزه موظف به اجرای تصمیمات این نهاد می شوند. یكی از مواردی كه در آن رقابت به خوبی كار نمی كند و نیاز به مداخله دولت هست، انحصارات طبیعی است. انحصار طبیعی بدون توجه به تقاضا و در مواردی كه هزینه ثابت بسیار بالاست، رخ می دهد. در این حالت هزینه های ثابت نسبت به هزینه های نهایی بالاست و ازاین رو هزینه متوسط برای طیف وسیعی از مقادیر تولید، كاهشی خواهد بود.
بخش برق به علت ماهیت انحصاری شبكه انتقال، خصوصیت های انحصار طبیعی را دارا است. پیرو طرح شكایت های در رابطه با بازار برق در مورد بروز رویه های ضد رقابتی، شورای رقابت بر آن شد كه در حوزه این كالا بر مبنای مفاد ماده ۵۹، نهاد تنظیم گر مستقلی را تأسیس نماید. نهادهای تنظیم گر برای تحقق اهداف خود باید از خصوصیت های استقلال قانونی، استقلال سیاسی، استقلال مالی، پاسخگویی و تناسب برخوردار باشند. بر مبنای ماده ۵۹ قانون اجرای سیاست های كلی اصل ۴۴ قانون اساسی، تنها نهادی كه می تواند در حوزه بازار این كالاها تصمیم گیری نماید شورای رقابت است.
از سال ۱۳۹۱ شورای رقابت هماهنگی هایی در مورد تأسیس نهاد تنظیم گر بخش برق و نفت و گاز و صنایع وابسته انجام داد اما پیشنهاد مربوطه در مراحل نهایی به تصویب هیئت وزیران نرسید و بی سرانجام ماند. با تصویب ماده ۵۹ اصلاحی در تیر ماه سال جاری توسط شورای نگهبان، این دفعه مجلس شورای اسلامی، دولت را برای تصویب اساسنامه پیشنهادی شورای رقابت مكلف نمود. در قانون جدید به صورت مشخص نكاتی در مورد تركیب اعضا، نحوه تامین هزینه های نهاد تنظیم گر و استقلال نهاد تنظیم گر ذكر شد. همینطور برای اجرای ماده ۶۱ در حوزه بخش مربوط و داشتن ابزار قانونی در صدور و اجرای رای صادره نهاد تنظیم گر، حضور دو قاضی به انتخاب قوه قضاییه را الزامی نمود.
با اصلاح ماده ۵۹ قانون اجرای سیاست های كلی اصل ۴۴ قانون اساسی در تیر ماه سال جاری، شورای رقابت مكلف شد: پیشنهاد تاسیس و اساسنامه نهاد تنظیم گر در مواردی كه بازاری را مصداق انحصار تشخیص داده و نیازمند نهاد تنظیم گر بداند تهیه و به هیئت وزیران ارسال نماید.
در تصمیم جلسه شماره ۳۴۲ شورای رقابت، اعضای شورا بازار برق را مصداق انحصار تشخیص داده و به اتفاق آرا با تشكیل كارگروه، تهیه و پیشنهاد اساسنامه نهاد تنظیم گر برق و پیشنهاد آن به شورا موافقت نمودند. در جهت اجرای این تصمیم، كارگروهی تخصصی متشكل از اعضای شورا، نمایندگان وزارت نیرو، سندیكای تولیدكنندگان برق، پژوهشگاه نیرو، اتاق ایران، دفتر همكاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری و مطلعین صنعت برق تشكیل شد.
جلسات این كارگروه در پنج نوبت برگزار شد و اساسنامه پیشنهادی طی جلسات ۳۵۲، ۳۵۳، ۳۵۴ و ۳۵۶ شورای رقابت در آبان ماه و آذر ماه سال ۱۳۹۷ بررسی گردید، نهایتاً پیشنهاد تأسیس و اساسنامه نهاد تنظیم گر بخش برق جهت عرضه به هیأت وزیران مورد تصویب قرار گرفت.
اواخر آذر ماه امسال، بعنوان نخستین بخش، پیشنهاد تاسیس نهاد تنظیم گر بخش برق، به هیئت وزیران و كمیسیون های مرتبط مجلس ارسال شد. بر مبنای مهلت تعیین شده قانونی، هیات وزیران مكلف است ظرف مدت سه ماه این پیشنهاد را تصویب و در جهت تاسیس نهاد تنظیم گر اقدامات لازم را انجام دهد.

1397/10/10
14:34:01
5.0 / 5
4865
تگهای خبر: بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal