در سال گذشته؛

معادل نصف ارز مورد نیاز لوازم خانگی صرف واردات موبایل اپل شده!

معادل نصف ارز مورد نیاز لوازم خانگی صرف واردات موبایل اپل شده!

مدیر سامانه همتا با اشاره به اینكه تنها ۹ درصد بازار در سال ۹۸ در اختیار موبایل های بالای ۳۰۰ یورو بوده، اظهار داشت: پارسال نیم میلیارد یورو در كشور صرف واردات برند اپل شده، درحالیكه كل ارز تخصیص داده شده به واردات قطعات لوازم خانگی در این زمان یك میلیارد یورو و كل واردات تایر سنگین كشور پارسال ۲۵۰ میلیون یورو بوده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، حسین یوسفیان، مدیر سامانه همتا، در نشست خبری انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، متوسط مصرف تلفن همراه در کشور را تا سال ۱۳۹۶ و قبل از اجرای طرح رجیستری ۲۵ میلیون و بعد از آن با افزایش نرخ ارز و قیمت این کالا حدود ۱۵ میلیون عدد عنوان نمود و اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸ حدود ۱۵.۳ میلیون دستگاه تلفن همراه به کشور وارد شده که ۱۳.۹ میلیون عدد از آنها زیر ۳۰۰ یورو و ۱.۴ میلیون بیشتر از ۳۰۰ یورو قیمت داشتند.
وی با اشاره به اینکه تنها ۹ درصد بازار در سال ۱۳۹۸ در اختیار موبایل های بالای ۳۰۰ یورو بوده، اظهار نمود: این در شرایطی است که ارزش واردات موبایل پارسال ۲.۴ میلیارد یورو بوده که ۳۵ درصد آن به واردات گوشی همراه بیشتر از ۳۰۰ یورو اختصاص یافته است.
به گفته این مقام مسئول پارسال ۹۴۰ هزار تلفن همراه مسافری وارد کشور شده که ۴۶۰ هزار تلفن همراه با قیمت بالای ۳۰۰ یورو توسط بازرگانان وارد شده که از این تعداد ۴۰ هزار دستگاه از برند اپل بوده است. همینطور حدودا ۱۴ برابر این تعداد طبق رویه مسافری بوده که تحلیل ها نشان داده است آنها از راه قاچاق وارد کشور شده است.
یوسفیان با اشاره به اینکه پارسال نیم میلیارد یورو در کشور صرف واردات اپل شده اما تنها چهار درصد از بازار کشور را تأمین کرده است، خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که کل واردات تایر سنگین کشور به صورت متوسط در سال های اخیر ۲۵۰ میلیون یورو و کل ارز مورد نیاز برای قطعات لوازم خانگی حدود یک میلیارد یورو بوده است.

اگر محدودیتی برای موبایل های بالای ۳۰۰ یورو اعمال نکنیم، گوشی همراه گران می شود
به گفته کارشناس ارشد طرح رجیستری اگر این روند برای واردات اپل ادامه پیدا کند، در بقیه موارد شاهد کاهش عرضه و افزایش قیمت تلفن همراه خواهیم بود. اگر سه ماهه اول سال 1399 را مرور نماییم در سه ماهه اول سال جاری ۲.۵۵ میلیارد یورو تلفن همراه وارد کشور شده که ۲۸ درصد مبالغ ارزی را به خود اختصاص داده و ۶ درصد بازار را تأمین کرده است.

واردات موبایل سال جاری افزایش نداشته
وی اضافه کرد: واردات تلفن همراه بر خلاف اخباری که به گوش می رسد و در فضای مجازی انتشار یافته است، در سه ماهه اول سال جاری با مشکلات ارزی وارداتی که وجود داشته نه تنها سه برابر نشده بلکه تعداد ۶۰۰ هزار دستگاه هم کاهش پیدا کرده است و آمار اعلام شده از جانب گمرک به این دلیل متفاوت بوده که واردات تجاری را امسال نظر گرفته، اما پارسال واردات مسافری بیشتر از سال جاری بوده است.
وی اضافه کرد: اگر مسائل مربوط به تخصیص ارز را مانند سال قبل مدیریت نماییم مشکلات تأمین ارز به شدت افزایش پیدا خواهد نمود که منجر به قطع واردات تلفن همراه خواهد شد. قیمت موبایل رابطه مستقیم و کوتاه مدتی با قیمت ارز دارد.
یوسفیان ب ابیان اینکه آمار نشان داده است که تأمین ارز موبایل به شدت دارای مشکل است و اگر بخواهیم مانند گذشته ارز تخصیص بدهیم، واردات تلفن همراه کاهش و قیمت آن افزوده می شود، خاطرنشان کرد: پارسال ۲.۴ میلیارد یورو ارز تخصیص داده شده که ۱.۱ میلیارد یورو از این مبلغ به شکل قاچاق وارد شده و از منابع بانک مرکزی نبوده است.1399/04/22
15:12:15
5.0 / 5
2954
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal