عضو اتاق بازرگانی تهران تاكید كرد:

مشكلی برای تأمین واكسن كرونا وجود ندارد

مشكلی برای تأمین واكسن كرونا وجود ندارد

به گزارش لیدی شال عضو اتاق بازرگانی تهران تصریح كرد كه در صورت تولید شدن واكسن كرونا در جهان، مشكلی برای تأمین و عرضه آن در ایران وجود ندارد.


ناصر ریاحی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در وهله اول جهت بررسی مبحث واردات واکسن کرونا باید وضعیت ژنتیکی این ویروس مشخص شده و نوع واکسنی که برای آن عرضه می شود را تعیین کرد.
به قول عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، بعنوان مثال واکسن ویروس آنفلوآنزا با عنایت به جهش ژنتیکی که این ویروس در هر سال انجام می دهد، به شکل سالانه تولید می شود و شرکت های ایرانی هم با عنایت به قراردادهایی که دارند، سالانه میزانی از این واکسن را وارد ایران می کنند و از جانب کادر درمان به متقاضیان تزریق می شود.
وی با بیان این که واکسن آنفلوآنزا را نمی توان برای طولانی مدت نگه داشت و باید آنرا ظرف چند ماه مصرف کرد، توضیح داد: ما معمولا واکسن های خریداری شده را در اواسط تابستان وارد ایران می نماییم و ظرف چندماه این واکسن تزریق می شود. با عنایت به مصرف سالانه شرکت های ایرانی دوز مورد نیاز خود برای سال بعد را رزرو می کنند و بدین سان مشکلی در این بازار به وجود نمی آید.
ریاحی با اشاره به نامشخص بودن نوع واکسن احتمالی ویروس کرونا توضیح داد: اگر این واکسن مانند آنفلوآنزا شرایط سالانه داشته باشد، یعنی با عنایت به جهش ژنتیکی ویروس در هر سال نیاز به ایجاد تغییراتی در واکسن باشد، قاعدتا کشورهایی که در فرایند این پروژه سهیم بوده اند یا آنرا از قبل رزرو کرده اند، در صف اول دریافت واکسن خواهند بود. برای مثال اگر پروژه واکسن دانشگاه آکسفورد از جانب آمریکا یا کشورهای اروپای غربی پیش خرید شده باشد، در صورت رسیدن به واکسن این کشورها اولین دریافت کنندگان آن خواهند بود.
وی افزود: در صورتیکه واکسن کرونا احتیاج به تغییرات هر ساله نداشته باشد بعد از آنکه کشورهایی که از قبل آنرا رزرو کرده اند واکسن را دریافت کنند؛ ظرف هفته های بعد ایران هم امکان دریافت واکسن را خواهد داشت و با عنایت به حضور شرکت های ایرانی علیرغم تحریم های آمریکا در بازار بین المللی ما می توانیم واکسن را دریافت نماییم. ازاین رو هم اکنون نمی توان صحبت قطعی در این رابطه کرد و در ابتدا باید منتظر ماند و ببینیم چه واکسنی برای کرونا نهایی خواهد شد.

قیمت داروی رمدسیویر در ایران
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران همینطور در پاسخ به این سؤال که با عنایت به قیمت بیشتر از ۲۰۰۰ دلاری تعیین شده از جانب شرکت آمریکایی گیلیاد برای داروی رمدسیویر که گفته می شود برخی از پژوهش ها آنرا در درمان کرونا موثر می دانند، چه مشکلاتی برای تأمین آن در ایران وجود خواهد داشت، بیان نمود: هم اکنون این شرکت آمریکایی بعضی از داروهای خویش را در ایران می فروشد و در صورت نهایی شدن احتیاج به این دارو هم امکان واردات آن وجود خواهد داشت؛ اما باید دید که این دارو به شکل تزریقاتی عرضه می شود یا شکل قرص و کپسول خواهد داشت.
وی افزود: قیمت اعلام شده از جانب این شرکت آمریکایی برای این دارو برای مصرف در آمریکا است که معمولا بالاترین قیمت دارو را در سطح جهان به خود اختصاص می دهد، در صورتیکه بنا باشد این دارو وارد ایران شود، قیمت آن بسیار پایین تر از نرخ اعلام شده در آمریکا خواهد بود.
ریاحی درباره احتمال ساخت داخلی این دارو در ایران هم اظهار نمود: در صورتیکه این دارو به شکل قرص یا کپسول تولید شود ما می توانیم فرمول آنرا کپی نماییم و در داخل کشور آنرا تولید نماییم. ازاین رو در این رابطه هم باید صبر کرد تا با مشخص شدن تکلیف دارو ببینیم که چگونه می توان نمونه داخلی این دارو را در ایران به خط تولید رساند.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، پیش از این مقامات بهداشتی و فعالان صنعت دارو بارها تاکید کرده بودند که در صورت نهایی شدن فرمول واکسن کرونا در هر کشوری، ایران مقدمات لازم برای واردات آن به کشور را فراهم خواهد نمود.1399/04/12
15:21:37
5.0 / 5
2762
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal