اقتصاد حوزه معدن در پساكرونا

اقتصاد حوزه معدن در پساكرونا

به گزارش لیدی شال به قول معاون اكتشاف و بهره برداری شركت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، با عنایت به این كه ویروس مخرب كرونا منجر به چالش های فراوانی در حوزه های مختلف همچون معدن و پیاد سازی برنامه های این صنعت بخصوص در فعالسازی معادن كوچك مقیاس غیرفعال شده است، بنابراین ضروریست به جهت حفظ فرایند تولید و استخراج، سرمایه گذاری مورد توجه سیاست گذاران و برنامه ریزان حوزه معدن قرار گیرد. البته كه بخش معدن حتی در شرایط موجود هم می تواند فرصت مناسبی را در توسعه سرمایه گذاری ها و جذب سرمایه فراهم سازد.


حسام مقدمعلی در گفت و گو با ایسنا، ضمن تاكید براینكه شرایط فعلی كشور و جهان با تهاجم صورت گرفته از جانب ویروس مخرب كرونا، منجر به بروز مشكلات و چالش های گوناگونی در حوزه های مختلف فارغ از بعد مكانی و محدوده جغرافیایی شده است، اظهار داشت: هم اكنون باید پذیرفت كه این میهمان ناخوانده با سرعت زیاد كل جهان را در فعالیتهای اجتماعی و اقتصادی گرفتار مشكل كرده است. در حوزه معدن و صنایع معدنی با عنایت به آنكه بالغ بر ۳.۹۸ درصد معادن كشور، از ۱۰ هزار و ۴۰۴ معدن كوچك مقیاس تشكیل می شود كه قبل از ورود كرونا حدود چهار هزار و ۷۵۲ مورد از آن هاغیر فعال بوده است. بطور قطع با هجوم این ویروس و تبعات اقتصادی ناشی از آن، این آمار به نحو مخرب دستخوش تغییرات خواهد شد.
حسام مقدمعلی؛ معاون اكتشاف و بهره برداری شركت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با اشاره به اینكه با عنایت به سهم بالای بنگاه های خرد و كوچك (SME ها) در اقتصاد، بخش معدن كشور با مشكلات جدی در فعالیت این بخش روبرو خواهد شد، گف: بنابراین در این شرایط ضروریست برنامه اضطراری به منظور حفظ فرایند تولید و استخراج، سرمایه گذاری مورد توجه سیاست گذاران و برنامه ریزان حوزه معدن قرار گیرد تا از تصمیمات ضعیف و بی كیفیت سوق جلوگیری شود و برنامه ریزی و عملكرد مناسبی در حل موضوعات پیش آماده صورت گیرد و بتوان چالش های جدی كمتری را در این عرصه پیش رو داشت.
وی ادامه داد: با عنایت به چرخه اتفاقات اخیر كه حوزه هایی همچون حمل و نقل هوایی، گردشگری، بوم گردی، حوزه فعالیتهای آموزشی و بازارهای نفتی و … را گرفتار تلاطم و یا صدمه جدی كرده است، بخش معدن به علت برخورداری از اهرم های مزیتی اقتصادی ذاتی نسبت به سایر حوزه ها، می تواند حتی در شرایط موجود و با اشاره به موارد مطرح شده، از تهدیدهای موجود فرصت مناسبی را در توسعه سرمایه گذاری ها و جذب سرمایه فراهم سازد.
مقدمعلی اظهار نمود: به علت بروز پدیده ركود اقتصادی در كشورهای توسعه یافته، می توان با اعمال مشوق های اقتصادی، ضابطه مندی حاكمیتی، اعمال سیاست های غیر متغییر و بلند مدت، بهره گیری از تجارت الكترونیكی (ET) و غیر حضوری، بكارگیری استارت آپ های موجود و در مجموع با یك پلتفرم كسب و كار، فرصت مناسبی در جذب سرمایه فراهم نمود. بطور قطع با بروز شرایط فعلی و بحران ناشی از ویروس منحوس كرونا احتمال آنكه شرایط اقتصادی حاكم بر بازارهای مالی و سرمایه در پساكرونا مشابه گذشته باشد غیر محتمل به نظر می آید. اغلب صاحب نظران برای گذر از شرایط فعلی همگرایی اجتماعی را لازمه موفقیت در مقابل این ویروس عنوان كرده اند. بطور قطع تاریخ آینده را فاتحان جنگ با كرونا تدوین خواهند كرد و موفقیت هر دولتی، منجربه كسب سرمایه سیاسی و اجتماعی بالاتری خواهد شد. شرایط حاكم در هفته های اخیر نشان داده است اقتصاد جهانی در آتی با تاكید بر كشورهای عمدتاً آسیایی همچون چین می تواند فرصت راهبردی برای تحولات منطقه ای به نفع كشورمان را رقم بزند.
وی تصریح كرد: بنابراین می بایست از تعطیلی واحدها خودداری و با رعایت پروتكل های بهداشتی از بروز صدمه جدی به اقتصاد كشور جلوگیری كرد. بطور قطع با ظرفیت ها و توانمندی در بخش معدن می توان در فرصت پیش رو بازارهای هدف مناسبی را در این عرصه به دست آورد ولیكن جهت حصول به نتیجه لازم، كاهش بروكراسی گاها دست و پا گیر فعلی و تدوین سیاست های دراز مدت اقتصادی در حوزه فعالیت داخلی، لزوم نخست در كسب نتیجه مطلوب خواهد بود.1399/01/21
23:37:34
5.0 / 5
3695
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal