گزارش لیدی شال

وضعیت حمایت های مالیاتی از كسب و كارها

وضعیت حمایت های مالیاتی از كسب و كارها

لیدی شال: كاهش تقاضا در بازارهای مختلف، كسب و كارهای زیادی را با مشكل مواجه كرده است كه سازمان امور مالیاتی با ارسال بسته ای با سه محور حمایتی به شورای هماهنگی سران قوا به دنبال پشتیبانی از آنها برآمده است.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، بعد از شیوع ویروس كرونا در كشور و به تبع آن كاهش حضور مردم در اماكن عمومی، اقتصاد و بازار كشور با چالش هایی همچون كمبود تقاضا روبه رو شده است. همین مورد باعث شده بیشتر مؤدیان مالیاتی همچون اصناف در پرداخت مالیات با مشكل مواجه باشند.
محمد مسیحی معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد حمایت های این سازمان از كسب و كارهایی كه در فضای كنونی گرفتار مشكل شده اند، گفت: برای پشتیبانی از حوزه های مختلف كه به سبب شیوع ویروس كرونا گرفتار مشكل شده اند، یك بسته حمایتی دراین زمینه شامل مواردی همچون «امكان دریافت گواهی برای صاحبان مشمول برای ستاندن مفاصا حساب مالیاتی به مدت سه ماه»، «امكان تقسیط مجدد برای مؤدیانی كه مهلت قانونی آنها طی شده» و «لغو انجام عملیات اجرایی» پیشنهاد داده ایم.
وی اضافه كرد: البته با توجه به این كه اجرای این سیاست ها نیاز به مجوز دارد، بسته پیشنهادی هفته پیش به شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا ارسال شد، تا در صورت تصویب در دستور كار قرار گیرد.
مسیحی همین طور اشاره كرد: البته ما قبل از تهیه بسته، نسبت به لغو جلسات هیأت های حل اختلاف مالیاتی اقدام و از طرفی دیگر نیز مهلت برخورداری از بخشودگی جرایم را تا اختتام خردادماه سال ۱۳۹۹ تمدید كردیم.
معافیت از مالیات بر ارزش افزوده نیاز به مجوز دارد
به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، مساله دیگری كه در حوزه مالیات برای كسب و كارها اهمیت دارد، موضوع مالیات بر ارزش افزوده است كه باتوجه به شرایط پیش آمده برای اقتصاد كشور، نیاز به اعمال معافیت هایی موقت برای مؤدیان دارد.
در همین راستا، علی رستم پور مدیر كل دفتر حسابرسی مالیاتی، هفته گذشته در گفت و گویی به خبرنگار مهر اظهار داشته بود: موارد مربوط به ستاندن مالیات بر ارزش افزوده در قانون ذكر می شود و اگر قرار باشد، تغییری در این پروسه ایجاد شود دولت و سازمان امور مالیاتی اختیاری در آن ندارند و صرفاً می توانند پیشنهاد ارائه نمایند و یا اینكه سازمان امور مالیاتی، باتوجه به شرایط خاص، مالیات را به صورت تقسیطی دریافت كند كه این مساله با معافیت متفاوت می باشد.
به گفته وی، اگر حوزه ای تابحال مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می كرده، تنها در صورت مجوز قانونی از پرداخت به صورت دائم یا موقت مثلاً ۶ ماه معاف می شود. وضع مالیات و یا معاف از مالیات در اختیار دولت نیست بلكه مجلس بعنوان ركن قانون گذار، اجازه دست بردن در قانون را دارد.
قطعی شدن تسهیلات به بنگاه های كوچك
همچنین امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی چندی قبل در گفت و گویی كه با برنامه گفت و گوی ویژه خبری داشت، درباره كمك سازمان امور مالیاتی به اصنافی كه از وضعیت فعلی كشور در اثر شیوع كرونا لطمه دیده اند، اظهار داشت: در امتداد اعمال تغییرات نظام پرداخت مالیات از طرف اصناف، تا آنجا كه در اختیار سازمان امور مالیاتی بود اعمال نظر و دستور دادیم و بخش دیگر كه از اختیارات ما خارج بود به شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارجاع دادیم و امیدواریم كه در جلسه سران قوا مجوز اعمال تغییرات داده شود.
وی اضافه كرد: بحث هیأت های حل اختلاف در سال ۱۳۹۸ برای اشخاص حقیقی تعطیل اعلام شده و اشخاص حقوقی را هم به مدیران كل امور مالیاتی استانها واگذار كردیم تا متناسب با شرایط تصمیم مقتضی بگیرند. این بدان معناست كه رسیدگی به پرونده های مالیاتی به سال ۹۹ موكول می شود.
پارسا همین طور از قطعی شدن تسهیلات به بنگاه های كوچك آگاهی داد و اضافه كرد: برای اشخاص حقیقی از ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش خواهد یافت و دیگر نیازی هم به استعلام مالیاتی نخواهد بود. برای اشخاص حقوقی هم میزان تسهیلات از ۳۰۰ به ۵۰۰ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.


منبع:

1398/12/20
17:53:33
5.0 / 5
4000
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal