مدیر شبكه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی:

بانكهای خصوصی در ازای مجوز خلق پول مسئولیتی نمی پذیرند

بانكهای خصوصی در ازای مجوز خلق پول مسئولیتی نمی پذیرند

به گزارش لیدی شال مدیر شبكه مفسرین اقتصاد مقاومتی با تاكید بر اینكه بانكداری خصوصی یعنی خصوصی سازی خلق پول در اقتصاد، اظهار داشت: بانكهای خصوصی مجوز خلق پول دارند و باید بر طبق این اجازه مسئولیت بپذیرند.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، محمد امینی رعیا مدیر شبكه مفسرین اقتصاد مقاومتی در ششمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با عنوان «نظام بانكی در خدمت تولید» اظهار داشت: روند شكل گیری بانكداری خصوصی در ایران بسیار مبهم است و امروز معین نمی باشد كه شورای نگهبان با چه استدلالی و برخلاف اصل ۴۴ قانون اساسی، مجوز شكل گیری بانكهای خصوصی را صادر كرده است.
وی اضافه كرد: بسادگی نمی توان از كنار این قضیه گذشت و درباب ابعاد بانكداری خصوصی صحبت كرد. در واقع یكی از مهمترین مباحثی كه در زمینه بانكهای خصوصی قابل بحث و بررسی است، ابعاد حقوقی و قانونی آن است كه از سال ۱۳۷۸ وارد عرصه سیاستگذاری كشور شده است.
بانكداری خصوصی یعنی خصوصی سازی خلق پول در اقتصاد
امینی رعیا با تاكید بر اینكه بانكداری خصوصی یعنی خصوصی سازی خلق پول در اقتصاد، اضافه كرد: ابتدا باید به این پرسش پاسخ بدهیم كه اصولاً آیا چنین اتفاقی در اقتصاد درست است یا نه؟ آیا این امكان وجود دارد كه خلق پول در اقتصاد در اختیار یك نهاد خصوصی قرار بگیرد كه در نهایت به حكمرانی پولی منجر شود؟
ناكارآمدی بانكهای خصوصی بیشتر از بانكهای دولتی است
امینی رعیا افزود: یك خلط مبحثی صورت می گیرد كه بانكداری دولتی ناكارآمد است پس برویم بانكداری خصوصی ایجاد نماییم. درحالیكه دراین زمینه باید به ابتدا به این پرسش پاسخ دهیم كه چرا بانكداری دولتی ناكارآمد است؟ اگر ناكارآمدی آنها ریشه در مواردی داشته باشد كه با خصوصی سازی شرایط بدتر شود، نباید بانكداری خصوصی برای حل این مشكل تجویز شود.
وی اضافه كرد: سوال دیگری كه باید به آن پاسخ داده شود اینكه آیا بانكداری خصوصی به دوره زمانی و شرایط اقتصادی كشورها وابسته نیست؟ در واقع آیا دراین زمینه تفاوتی بین توسعه یافته بودن و یا در حال توسعه بودن كشورها وجود ندارد؟
این كارشناس اقتصادی افزود: تصمیم گیری درباب توسعه بانكداری خصوصی در كشورها به شرایط زمانی و سطح توسعه یافتگی ارتباط دارد و نباید در این خصوص یك سفارش برای همه زمان ها در دستوركار قرار بگیرد. تجربه كشورهای توسعه یافته نشان میدهد شروع توسعه كشورها با دولتی كردن بانك ها اتفاق افتاده است. دهه ۶۰ تا ۷۰ كشور كره دقیقاً به همین شكل بود.
نظارت قائده مند بانك مركزی پیش نیاز تشكیل بانكهای خصوصی
امینی رعیا با تاكید بر اینكه نظارت بر عملكرد بانك ها لازمه حركت به سمت توسعه بانكداری خصوصی است، اظهار داشت: وقتی بانك مركزی نمی تواند تسلط درستی بر بانك ها داشته باشد، آیا بانكداری خصوصی خوب است؟ آیا ابزاری هست كه بتوان بر بانكداری خصوصی نظارت نمود؟ آیا هیچ سطح نظارتی و مدیریتی بر آن اعمال شده است؟
وی اضافه كرد: امروز همه كارشناسان بر این واقعیت اذعان دارند كه بانكهای خصوصی عملاً دارند از دست بانك مركزی و حاكمیت خارج می شوند و در چنین شرایطی بانكداری خصوصی یك غلط فاحش و راهبردی بوده است.
تفكیك بانكهای خوب و بد نخستین اقدام در جلوگیری از بحران
وی در پاسخ به این پرسش كه در چنین شرایطی برای رفع مشكلات موجود چه باید كرد، اظهار داشت: امروز اینگونه برآورد می شود كه نظام بانكی ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارد و روزی هزار میلیارد تومان نیز اضافه می شود. دراین زمینه ابتدا باید تفكیكی بین بانكهای خصوصی بد و خوب رخ دهد و از افزایش بیشتر زیان انباشت بانكهای بحرانی هرچه سریع تر جلوگیری شود.
وی با اشاره به اینكه قسمتی از عملكرد نامطلوب بانكهای دولتی تحت تأثیر بانكهای خصوصی بوده است، اظهار داشت: اگر تفكیك بانكهای بد و خوب صورت بگیرد و نظارت درست تری بر عملكرد بانك ها صورت گیرد، بانكهای دولتی هم كارایی بیشتری خواهند داشت.
امینی رعیا افزود: یك نكته مهم دراین زمینه این است كه بپذیریم بانك نهادی است كه از قدرت خلق پول و توزیع آن در اقتصاد برخوردارست و باید در قابل آن پاسخگو باشد. دراین زمینه حتی اگر بپذیریم كه قدرت خلق پول را می توان خصوصی سازی كرد، باید به این پرسش پاسخ بدهیم كه بانكی كه خصوصی است و قدرت خلق پول دارد، چه ضوابطی را باید رعایت كند؟
وی اضافه كرد: بنده قبول دارم كه بانك یك بنگاه اقتصادیست و عملكرد آن باید منطبق بر اصول اقتصادی باشد؛ اما نكته مهم اینكه بانك یك بنگاه اقتصادی معمولی به مانند دیگر بنگاه ها نیست، چونكه از قدرت خلق پول برخوردارست و به همین خاطر، می تواند با زیان انباشته چند هزار میلیاردی هم به فعالیت خود ادامه دهد.
استقلال بانك مركزی از شبكه بانكی پیش نیاز استقلال آن از دولت است
امینی درانتها با تاكید بر اینكه پیش نیاز استقلال بانك مركزی از دولت، استقلال این نهاد سیاستگذار پولی از شبكه بانكی است، اظهار داشت: در واقع تا زمانی كه چنین استقلالی وجود نداشته باشد، نباید به سمت بانكداری خصوصی حركت كرد.
وی اضافه كرد: اینكه بحث استقلال بانك مركزی از دولت مطرح می شود، در جای خود مناسب و قابل بررسی است، اما پیش نیاز آن استقلال از شبكه بانكی است و در این شرایط بزرگ كردن مسئله استقلال بانك مركزی از دولت در رسانه ها كار صحیحی نیست و در نهایت سبب می شود بانك مركزی بیشتر از پیش در گروگان شبكه بانكی قرار بگیرد و در امتداد منافع آنها عمل كند.


منبع:

1398/12/01
22:10:50
5.0 / 5
4561
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal