یك مقام مسئول مطرح كرد

عدم همكاری 7 دستگاه با هیات مقررات زدایی

عدم همكاری 7 دستگاه با هیات مقررات زدایی

به گزارش لیدی شال رئیس مركز بهبود محیط كسب وكار وزارت اقتصاد اظهار داشت: وزارت بهداشت، وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه، شهرداری ها، صدا و سیما و بنیاد مسكن با هیات مقررات زدایی همكاری نكردند.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، علی فیروزی دیشب با حضور در برنامه پایش، با اشاره به اینكه یكی از موضوعات مطرح شده در هیئت مقررات زدایی رفع انحصار در صدور مجوزها است، اظهار داشت: مجوز برای تأسیس داروخانه ها، سردفتری و طرح نویسی برای بانك ها همچون مواردی هستند كه در آنها انحصار وجود دارد.
وی بزرگترین مشكل ایجاد كسب وكارها را استعلام دانست و افزود: بعنوان مثال فردی برای تأسیس مرغداری، گلخانه و … باید استعلام بگیرد كه آن مكان در حریم میراث فرهنگی، رودخانه و… نیست كه این موارد در مجموع زمان خیلی زیادی را برای ایجاد كسب وكار به وجود می آورد. در این زمینه، یك قاعده ای داریم كه آن هم موافقتنامه است؛ هئیت مقررات زدایی در این مساله ورود كرده؛ بعنوان مثال، در بحث ابنیه تاریخی می دانیم كه میراث فرهنگی ۳۲ هزار نقطه را بعنوان ابنیه تاریخی شناسایی كرده و وزارت اقتصاد مصوب كرد تا این نقاط را در اختیار مردم قرار دهند. همچنین، این هئیت مصوب كرد كه مناطقی تحت نظارت سازمان حفاظت از محیط زیست نیست، را اعلام كنند.
سازمان هایی كه با هیئت مقررات زدایی همكاری نكردند
رئیس مركز پایش و بهبود محیط كسب وكار وزارت اقتصاد با اشاره به اینكه مجوزها، مدارك، شرایط و زمان آنها شفاف نیستند، بعنوان مثال مجوز موافقت اصولی برای ساخت بیمارستان معادل ۳۶۵ روز است، اضافه كرد: دستگاه ها و سازمان هایی كه دراین زمینه با هیئت مقررات زدایی همكاری كردند شامل وزارت جهاد كشاورزی، بخش خصوصی، اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و مراكز اصناف وزارت صمت هستند.
وی افزود: سازمان هایی همچون وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه، وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش در زمینه امور هیئت مقررات زدایی همكاری نكردند. همچنین، شهرداری در یك دوره ای اطلاعات مجوزها را بارگذاری می كرد؛ درحالیكه تابحال شهرداری ها به خصوص شهرداری شهرهای كلان در دوره جدید، همكاری نكرده اند. علاوه براین، سازمان صدا و سیما نیز در زمینه صدور مجوز صوت و تصویر فراگیر و بنیاد مسكن هم باید اطلاعات مجوزهایی را كه به مردم می دهند را وارد كنند.
فیروزی با اشاره به اینكه محدودیت جغرافیایی و جمعیتی لحاظ شده در مجوز تأسیس داروخانه سبب انحصار دراین زمینه می شود، گفت: هیئت مقررات زدایی شامل سه نهاد نظارتی سازمان بازرسی، دادستانی كل كشور و دیوان محاسبات است كه برای برخورد با عدم همكاری سازمان ها دراین زمینه اقدام می كنند و سازمان بازرسی در این مساله ورود كرده و گزارش های خودرا به معاون اول رئیس جمهور ارسال كرده است.
لغو انحصار صدور مجوز كانون وكلا و سردفتران، نیازمند ورود قوه قضائیه
وی درباره انحصار مجوز كانون سردفتران، اظهار داشت: این مساله نیازمند اجازه رئیس قوه قضائیه است و ایشان اعلام نموده اند كه بهبود كسب و كار، امر به مشهور است كه به زودی اجازه می دهند تا به این حوزه ورود نماییم. همچنین، درباره لغو انحصار صدور مجوز كانون وكلا نیز، درخواست داده شده كه رئیس قوه قضائیه برای رسیدگی به این مساله ورود كنند چون از نظر ما دراین زمینه انحصار وجود دارد.
مشكل ساز شدن مجوز با گره خوردن به رانت
رئیس مركز پایش و بهبود محیط كسب وكار وزارت اقتصاد با اشاره به جلسه فردای هیئت مقررات زدایی كه این جلسه، خبر خوشی را برای مرغداری ها در زمینه صدور مجوز دارد، اشاره كرد: دلیل مشكل زا بودن صدور مجوز، ارتباط آن با رانت و انواع و اقسام حمایت ها است. مجوزها زمانی كه با رانت گره می خورند، بالقوه فسادخیز می شوند. همچنین، زمانی كه شرایط و ضوابط عادلانه برای كسب كارها گذاشته و بازار را رقابتی شود، خود به خود بازار تنظیم می شود و آن زمان دیگر مجوز ارزشی پیدا نمی نماید.


منبع:

1398/11/08
09:00:05
5.0 / 5
4640
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal