در گزارش لیدی شال مطرح شد

كسری بودجه 180 هزار میلیارد تومانی

كسری بودجه 180 هزار میلیارد تومانی

به گزارش لیدی شال یك كارشناس اقتصادی اظهار داشت: با عنایت به پیشبینی درآمدهای غیرواقع بینانه در لایحه بودجه ۹۹، احیانا با كسری بودجه قابل توجهی در سال آتی روبه رو خواهیم شد.سیدمحمد هادی سبحانیان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ماهیت كلی لایحه بودجه ۹۹ تصریح كرد: انتظار می رفت با عنایت به الزاماتی كه رهبر معظم انقلاب در مورد اصلاحات ساختاری بودجه تاكید داشتند و همینطور اقتضای شرایط تحریمی موجود را دارد در تدوین لایحه بودجه سال آتی لحاظ می شد و با اصلاحات ساختاری به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شد ولی یك بررسی اجمالی از این لایحه نشان داده است عملا شاهد انجام اصلاحات ساختاری در تدوین بودجه نیستیم.
وی ادامه داد: متاسفانه لایحه بودجه سال ۹۹ مشابه لوایح سالهای گذشته تقدیم مجلس شد و به نظر می آید دولت عزمی برای آنكه بتواند در دو سال باقی مانده از عمر دولت دوازدهم را صرف تدوین لوایح منطبق با شرایط تحریمی و دارای اصلاح ساختاری كند، ندارد.
عضو هیئت علمی دانشكده اقتصاد دانشگاه خوارزمی خاطرنشان كرد: لایحه بودجه سال ۹۹ تناسبی با شرایط تحریمی موجود ندارد و تنها تفاوت آن با نحوه تدوین لوایح بودجه سالهایی كه تحریم نبودیم این است كه مقداری از درآمد نفتی كم شده است.
سبحانیان تصریح كرد: بدیهی ترین انتظار از لایحه بودجه ۹۹ این بود كه درآمدهای نفتی در آن واقع بینانه دیده می شد. این مورد مورد تاكید رهبر معظم انقلاب و نمایندگان مجلس در سنوات مجلس بوده است. نباید در لایحه سال آینده درآمدی موهومی و غیرواقع بینانه از نفت لحاظ می شد كه تبعات منفی به دنبال دارد.
وی اضافه كرد: متاسفانه در لایحه بودجه سال آتی حتی اصلاحات مقدماتی و ابتدایی هم اعمال نشده و عملا با نگاهی بسیار خوشبینانه كه به دیدگاه غیرواقع بین نزدیك تر است درآمدهای نفتی را لحاظ كرده ایم. بعنوان مثال به نظر می آید درآمد دولت از فروش نفت در لایحه بودجه ۹۹ فروش روزانه یك میلیون بشكه نفت می باشد. در حالیكه می دانیم كمتر از نیمی ازاین رقم محقق خواهد شد.
كارشناس اقتصادی خاطرنشان كرد: توجیه دولت این است كه در لایحه بودجه سال آینده درآمد نفتی دولت ۴۸ هزار میلیارد تومان تعیین شده كه تنها ۱۰ درصد كل منابع دولت را شامل می شود. در حالیكه از محل درآمدهای نفتی انتظار می رود نزدیك ۲۵ هزار میلیارد تومان كسری بودجه داشته باشیم.
وی تصریح كرد: معتقدم بخشی از سایر منابع درآمدی دولت هم كه در لایحه بودجه ۹۹ ذكر شده، محقق نشود و مجموعا بیشتر از ۱۸۰ هزار میلیارد تومان كسری بودجه خواهیم داشت؛ این مورد بدون در نظر گرفتن ۸۰ هزار میلیارد تومانی است كه دولت از محل فروش اوراق مالی اسلامی در نظر گرفته است.
مدرس دانشگاه درباره صدمه هایی كه ارقام غیرواقعی درآمدی به بودجه وارد می كنند اظهار داشت: به نظر من اتفاقی كه در قانون بودجه سال جاری (۹۸) رخ داد عینا در سال آینده هم تكرار خواهد شد. زمانی كه لایحه بودجه ۹۸ به مجلس عرضه شد كارشناسان، غیرواقعی بودن درآمدها را گوشزد می كردند و می گفتند پیشبینی فروش روزانه یك میلیون بشكه نفت محقق نخواهد شد.
سبحانیان خاطرنشان كرد: اما دولت در آن زمان استدلال می كرد كه اگر میزان درآمدهای نفت را در لایحه بودجه كاهش دهیم نشان دهنده ضعف ما دربرابر آمریكا است. در نتیجه دولت توجیه می كرد كه باید درآمد نفتی را بالا اعلام نماییم اما این استدلال چندان دقیق نیست.
وی بیان داشت: به نظر من دولت باید به صورت كل درآمدهای نفتی را ازبودجه جدا كند و هر آنچه می تواند به فروش برساند، درآمد آنرا به صندوق توسعه واریز نماید اما اینكه بخواهیم با این استدلال، درآمدهای فروش نفت را وارد بودجه كرده و یك لایحه غیرواقع بینانه تنظیم نماییم روش درستی نیست و صرفا یك تعادل صوری در لایحه بوجود آورده ایم.
كارشناس اقتصادی افزود: صدمه این اقدام، بطور قطع وقوع كسری بودجه خواهد بود كما اینكه در بودجه سال جاری هم این كسری دیده می شود. نتیجه اینكه دولت به جای آنكه از ابتدا لایحه واقع بینانه در مورد بودجه ۹۸ به مجلس بدهد مجبور شد در میانه سال و از راه سازوكار شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا كسری بودجه را جبران كند. همین روند بطور قطع سال آینده هم تكرار می شود.
وی به یكی دیگر از صدمه های بودجه ریزی غیرواقعی اشاره و اظهار نمود: وقتی منابع درآمدی پوشالی هنگفتی در لایحه وارد می شود دیگر عزم جدی برای مدیریت مصارف و منابع دیده نخواهد شد. كما اینكه در بودجه امسال هم نمی بینیم كه رویه مناسبی در مورد كنترل مصارف دستگاهها خصوصا بخش سلامت بوجود آمده باشد.
سبحانیان درباره معافیت های مالیاتی و همینطور فرار مالیاتی تصریح كرد: دولت در لایحه بودجه سال آینده عزم جدی در مورد پیشگیری از فرارهای مالیاتی نداشته است كه این هم از نتایج و صدمه های بودجه ریزی غیرواقع بینانه است؛ ساماندهی درآمدهای مالیاتی و ایجاد پایه های جدید مالیاتی می تواند به انضباط مالی دولت منجر شود كه عملا در لایحه بودجه ۹۹ مغفول مانده است.

1398/09/24
11:37:47
5.0 / 5
5281
تگهای خبر: اقتصادی , دستگاه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal