بازگشت دومین اقتصاد بزرگ جهان به مسیر رشد

بازگشت دومین اقتصاد بزرگ جهان به مسیر رشد

لیدی شال: فعالیت کارخانه ای چین بطور غیرمنتظره ای در ماه سپتامبر به رشد بازگشت.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، فعالیت کارخانه های چین در ماه سپتامبر بطور غیرمنتظره ای گسترش یافت که به روند بهبود مجموعه ای از اقدامات تسهیل کننده اخیر کمک کرد. در همین حال، کاهش شدید رشد بخش خدمات و نظرسنجی ضعیف بخش تولید خصوصی نشان داد که اقتصاد بعد از اجتناب از انقباض در سه ماهه دوم، در کوشش برای به دست آوردن مجدد قدرت است.
دفتر ملی آمار چین (NBS) امروز جمعه اعلام نمود که شاخص رسمی مدیران خرید بخش تولید از ۴۹.۴ در ماه اگوست به ۵۰.۱ در سپتامبر افزایش پیدا کرد. این سنجش در نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان، از انتظارات ۴۹.۶ پیشی گرفت و بالاتر از مرز ۵۰ واحد بود که انقباض را از رشد جدا می کند.
با این وجود، نظرسنجی دیگر نشان داد که فعالیت کارخانه ها در ماه سپتامبر با سرعت بیشتری کم شده است و فاکتورهای تولید، سفارش های جدید و اشتغال همگی به سبب تقاضای ضعیف کم شده اند.
رشد در بخش خدمات نیز به شدت کم شد و PMI رسمی غیر تولیدی از ۵۲.۶ در ماه آگوست به ۵۰.۶ در سپتامبر کم شد.
دولت چین از اواخر ماه مه بیش از ۵۰ اقدام سیاستی را اجرا کرده است اما قرنطینه های مکرر ناشی از کووید، بحران املاک و تقاضای صادراتی به شدت بر اعتماد کسب وکار و مصرف کنندگان تاثیر گذاشته است.
با نشانه های اندکی که چین به زودی بطور قابل توجهی سیاست های ضد کووید صفر خودرا می کاهد، خیلی از تحلیل گران انتظار دارند که اقتصاد امسال تنها سه درصد رشد کند و این کمترین رشد از زمان گسترش ۲.۲ درصدی در سال ۲۰۲۰ و در اوج همه گیری کووید-۱۹ خواهد بود که کندترین نرخ از سال ۱۹۷۶ بود.
طبق گزارش رویترز، رسانه های دولتی چین روز چهارشنبه به نقل از نخست وزیر لی که چیانگ گفتند که اقتصاد چین بطور کلی در سه ماهه سوم بهبود یافت و به ثبات رسید. دولت متعهد شده است که اجرای سیاست های حمایتی را در سه ماهه چهارم ادامه دهد.1401/07/09
08:33:42
5.0 / 5
159
تگهای خبر: خدمات , خصوصی , دولتی , سفارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal