خاندوزی در صحن مجلس:

قیمت نان تغییر نمی کند

قیمت نان تغییر نمی کند

به گزارش لیدی شال وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: قرار نیست قیمت نان برای مصرف کننده عادی و متعارف تغییر کند.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، سید احسان خاندوزی در جلسه علنی امروز (یکشنبه، ۱۸ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: پیرو مصوبه بودجه سال ۱۴۰۱ که دولت را مکلف به ساماندهی ارز ترجیحی کرده و حکم مشابه این مصوبه طی سال گذشته، دولت تلاش نموده تا زمینه های اجرای این حکم را در ستاد اقتصادی برنامه ریزی کند.
وی بیان کرد: براین اساس قرار شد پس از ماه مبارک رمضان مقدمات حکم اجرائی ستاد اقتصادی دولت عملیاتی شود. یکی از مهم ترین و راهبردی ترین کالاها در بحث کالاهای دریافت کننده ارز ترجیحی که برای امنیت غذایی و نظام اجتماعی کشور بسیار حائز اهمیت بوده و به آن گره خورده است، نان است.
خاندوزی افزود: افزایش قیمت ها پس از ناآرامی هایی که در زمینه اوراسیا بعنوان حوزه و منطقه تامین کننده یک سوم غلات جهان شکل گرفت، کشورهای منطقه ما از ناحیه تامین کالاهای اساسی و غلات مورد نیاز و هم از جهات قیمت گرفتار نوساناتی شدند. بر این اساس، سیاست هایی را درباب تعرفه اتخاذ کردند تا منجر به صرفه شدن خروج این دسته از کالاها از کشورشان نشود.
برنامه اقتصادی دولت برای حفظ قدرت خرید مردم
وزیر امور اقتصاد و دارایی اشاره کرد: به علت آنکه امکان داشت در کشور ما هم از جهت تامین کالا و بحث قاچاق مسائلی شکل گیرد، ما نیز ناچار بودیم در کنار حکم قانون، تدبیر ویژه ای اتخاذ نماییم تا برنامه اقتصادی دولت در خصوص تامین کالای اساسی با حفظ قدرت خرید و پرداخت از جیب مردم برای رعایت عدالت به خوبی اجرائی شود و این مساله همچنان در دستورکار ما قرار دارد.
وی بیان کرد: دولت به جهت سیاست و اهمیت حوزه تامین نان برنامه ای را متفاوت از سایر کالاها به ستاد اقتصادی دولت ارائه کرد که به سبب آن طرح هوشمندسازی نظام تامین نان به تفکیک کدملی، مناطق جغرافیایی، گروه ها و اقشار حمایتی در دستورکار قرار گرفت و این طرح برای اولین بار در کشور شکل گرفت. برمبنای آن امکان رصد صفر تا صد زنجیره یعنی از زمان واردات گندم در انبارها، کارخانه ها، شرکت های پخش، نانوایی های سنتی و صنعتی به خوبی فراهم خواهد شد.
خاندوزی اشاره کرد: اگر دولت های گذشته بستر اطلاعات الکترونیک و سامانه را فراهم می کردند، ما امروز می توانستیم بدون سیاست قیمتی مانع قاچاق و ابزار کنترلی بازار شویم اما این مساله در گذشته فراهم نشد. راهبرد دولت این است که اصلاح ساختار و سیاست قیمتی مقدم بر سایر موارد است. البته این موارد به تنهایی حل کننده قاچاق، دور ریز و پایین بودن راندمان نیست، بدین سبب اصلاح ساختار در اولویت کار دولت قرار گرفت و در هفته ها و ماه های گذشته کوشش های جدی با کمک شبکه بانکی و بانک مرکزی برای ایجاد این سامانه و زیرساخت جدید انجام دادیم.
افزایش قیمت آرد به مفهوم کاهش انگیزه قاچاق است
وی اضافه کرد: تلاش ما این است که پس از افزایش قیمت آرد که به مفهوم کاهش انگیزه قاچاق است، بتوانیم عنصر مهم را که پرداخت نان از جیب مصرف کننده است، در کشور ثابت نگاه داریم. همزمانی این دو سیاست عملکرد را برای دولت مشکل می کند، شاید اجرای هرکدام به تنهایی کار سختی نبود و ما تلاش می نماییم این دو سیاست را بصورت توامان پیش ببریم.
خاندوزی اشاره کرد: قیمت خرید نان برای مصرف کننده متعارف و عادی هیچ نوع تفاوتی نخواهد کرد اما از طرفی دیگر انگیزه ای برای قاچاق مواد اولیه و خروج آن از کشور باقی نخواهد ماند و بخش هایی از کشور که به جهت آنکه شناسایی نشده اند و یا اتباع خارجی و ایرانیانی که فاقد کارت شناسایی هستند با هماهنگی سازمان هدفمندی یارانه ها و وزارت اقتصاد جلساتی را برای پیگیری این مسائل برگزار کردیم و ظرف همین ایام تمام کوشش خودرا برای شناسایی این افراد صورت خواهد گرفت.
وزیر امور اقتصاد و دارایی بیان کرد: ما در وزارت اقتصاد کاملاً مدافع این هستیم که افراد و اتباع داخلی که مجوزهای لازم وزارت کشور را ندارند اما به جهت هویتی و سکونتگاهی و منابع درآمدی در ایران حضور دارند و بجای این که از هویت و حساب بانکی یک ایرانی استفاده کنند، از حساب های خود استفاده کنند و قابل رصد و مدیریت شوند.
وی اشاره کرد: در بخش هایی از کشور مانند حوزه عشایری و روستاها که اساساً فاقد نانوایی بوده، همچنان آرد بوسیله همان سهمیه گذشته به آنها تعلق خواهد گرفت اما اکثریت مصرف در زمینه مناطق شهری و روستایی قابل رصد کاملاً در طرح ما دیده شده اند. یک پنجم مصرف گندم کشور، مصرف صنف و صنعت است و بالای ۸۰ درصد مصرف در زمینه قوت غالب مردم است. امیدواریم به جهت انجام تکلیف قانونی مجلس در آینده سایر موارد غیر از آرد و نان مصرفی را نیز به شکل کالابرگی بوسیله همین سامانه در اختیار مردم قرار دهیم تا تضمینی برای امنیت غذایی مردم باشد که در وضعیت فعلی اقتصادی جزو اولویت های مشترک مجلس و دولت می باشد.


منبع:

1401/02/18
23:42:55
5.0 / 5
195
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal